marți, 27 martie 2012

Forme de aglomerare rurală - Plan de lecție, clasa a X-a




PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 
Clasa: a X-a 
Unitatea de învăţare: GEOGRAFIA POPULAŢIEI ŞI A AŞEZĂRILOR UMANE: Geografia aşezărilor umane
Subiectul lecţiei: Forme de aglomerare rurală
Tipul lecţiei: mixtă
Profesor: 

Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni) pentru prezentarea unei informaţii
        referitoare la aşezări;
3.2. Sesizarea unor succesiuni în evoluţia aşezărilor
5.3. Utilizarea unor metode de analiză directă sau mediată a aşezărilor umane
5.4. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice, pentru analiza unor elemente ale  
        aşezărilor omeneşti.

Competenţe specifice derivate:
   La sfârșitul lecției elevii vor dobândi competențe de a:
-           defini termenii: forma de aglomerare umană, forma și structura satului;
-           clasifica formele de aglomerare rurală;
-           descrie criteriile de clasificare a satelor și să să examineze tipurile de aşezări corespunzătoare fiecărui criteriu urmărind textul lecţiei;
-          corela tipurile de azezări cu reprezentarea lor grafică, cartografică şi cu imagini;
-           localiza pe Harta fizică și politică a lumii regiunile și țările corespunzătoare anumitor tipuri de sate;
-          dezvolta exerciţiul de analiză şi sinteză a elementelor specifice diverselor tipuri de sate  pe baza schemei logice, ce conduc la accesibilitatea învăţării



Metode folosite: conversaţia euristă, învăţarea prin descoperire, problematizarea, lucrul cu harta, , modelarea.
Mijloace de învăţământ: harta politică a lumii, imagini şi reprezentări grafice ale tipurilor morfostructurale de aşezări, organizatorul grafic, schema logică, tablă, cretă, fișe de documentare, fișe de lucru, prezentare Power Point
Organizarea clasei: frontală, în perechi, independent – individuală.
Loc de desfăşurare: cabinetul de geografie
Bibliografie :
Eliza Dulamă (2002) - metode, strategii si tehnici activizante cu aplicatii in geografie, Ed Clusium Cluj Napoca
Posea Gr./Aur N. (2005) – Geografie-Manual pentru clasa a X-a, Editura BIC ALL, București.
Silviu Neguţ, Mihai Ielenicz,          (2005)      - Geografie- Manual pentru clasa a X-a, Editura  Humanitas Bucureşti                                                              
            Gabriela Apostol                                                                                                                                         
Ilinca N. (2008)   - Geografia populației și așezărilor umane, Editura CD Press;
Ilinca N., Mândruț O. și coord. (2006) -  Elemente de didactică aplicată a Geografiei, Ed. CD Press București;








Desfăşurarea lecţiei


        Etapele lecţiei
Activitatea profesorului
     Activitatea elevilor
                   1
                     2
                     3
1. Organizarea activităţii
               = 1 min
v      Se verifică prezenţa mijloacelor de învăţământ pentru lecţie, tabla, se distribuie elevilor anexa cu textul lecţiei , fișele de lucru cu schema lecției ce urmează a fi completată, se notează absenţii
v      Pregătesc fișele de lucru, textul lecţiei
2. Verificarea cunoştinţelor din lecţia anterioară: „Funcțiile și structura funcțională a așezărilor omenești ”
              = 5 min
v      Se adresează frontal mai multe întrebări şi se verifică pe rând la hartă sau prin completarea răspunsurilor din bancă, 4 elevi
Tipuri de întrebări:
v      Ce înțelegeți prin funcția unei așezări umane?
v      Ce tipuri funcționale de de așezări rurale cunoașteți?
v      Dar urbane?
v      Dați exemplu de 3 orașe cu funcție comercială și 3 orașe cu funcție administrativ-politică. Localizați aceste orașe la Harta politică a lumii.
v      Sunt atenţi

v      Urmăresc

v      Răspund la întrebări

v      Răspund
v      Localizează orașele pe hartă.
3.  Activitatea introductivă prin captarea atenţiei şi trecerea la lecţia nouă
              = 2 min
v      Se face referire la cunoștințele anterioare ale elevilor, recomandându-le să-și amintească noțiuni legate de habitatul uman.
v      Vă mai aduceți aminte ce este habitatul uman?
cunoaşteţi?
v      Câte tipuri de habitat cunoașteți?
v      Îşi amintesc

v      Definesc

v      Răspund
4. Anunţarea lecţiei noi şi a  obiectivelor propuse
              = 1 min
v      Se notează pe tablă titlul lecţiei: „Forme de aglomerare rurală ”
v      Se expun oral obiectivele propuse ce se vor realiza prin conţinutul lecţiei.
v      Notează pe schemă
Sunt atenţi
5. Dirijarea învăţării
                 = 28 min
v      Urmăriţi textul lecţiei şi definiţi forma de aglomerare umană.
v      Identificaţi tipurile de forme de aglomerare rurală, prezentând specificul fiecăruia.





v      Se prezintă de către profesor imagini cu fiecare forma de aglomerare rurală prezentată de către elevi.
v      Se notează sistematic informațiile în schema lecției de pe tablă.
v      Analizați criteriile după care se clasifică satele, definind apoi noțiunile de structură și formă a acestora.

v      Se completează în schema de pe tablă
v      Se propune a se analiza pe rând tipurile de aşezări specifice fiecărui criteriu de clasificare, profesorul indicându-le elevilor să lucreze în perechi .



v      Se prezintă imagini și grafice despre fiecare tip de sat, apoi se completează în schema de pe tablă.
v      Sunt atenţi la întrebări
v      Răspunde 1 elev
v      Analizează , un elev enumeră tipurile de forme de aglomerare rurală; apoi câte un elev prezintă caracteristicile câte unui tip făcând referire la definiție și loclizarea geograficică a acestuia.


v      Notează în schema din fișă
v      Urmăresc textul lecţiei, enunță criteriile, definind apoi noțiunile de structură și formă a satelor.
v      Notează în fișe.
v      Elevii, în perechi analizează fiecare criteriu de clasificare a satelor, extrăgând informațiile referitoare la caracteristicile principale ale acestora. Le expun oral.
v      Elevii notează în schema din fișa de lucru.
6. Fixarea cunoştinţelor
     = 10 min
v      Pe baza unei fișe de lucru se recomandă elevilor să clasifice tipurile de sate pe cantinente.
v      Elevii discută între ei, completează diagrama, și prezintă oral.
7. Evaluarea cunoştinţelor
           = 2 min
v      s-a făcut pe parcursul lecţiei.
v      Fișa de evaluare:
  1. Ce tipuri de sate cunoașteți după structura acestora?
  2. După mărimea demografică satele se clasifică astfel:                                                                               ..........................................................
                                            .........................................................
                                            ............................................................
                                                 
                                                  ..........................................................
                                                    ......................................................
  3. După forma de relief satul vostru face parte din categoria satelor de ................



v      Rezolvă fișa de evaluare

8. Temă pentru acasă
     = 1min
v      Învăţarea lecţiei.
v      notează în caiete
9. Evaluarea activităţii elevilor . Notarea
          -Se apreciază activitatea
elevilor în timpul lecţiei şi se notează elevii care au răspuns cel mai mult







































0 comentarii:

Trimiteți un comentariu